Qindra njerëz shpërthyen në brohoritje në Dearborn, Miçigan  ndërsa emri i Abdullah Hammoud u shfaq në një ekran gjigant, duke konfirmuar se ai do të bëhet kryetari i parë arabo-amerikan i qytetit.

Menjëherë pas kësaj, Hammoud doli në skenë ndërsa turma nxitoi drejt podiumit vonë të martën me telefonat celularë të ngritur për të dokumentuar momentin që shumë e përshkruan si “historik”.

Pas fitores së tij, kryetari i zgjedhur foli për një “epokë të re” në Dearborn, një qytet i njohur për komunitetin e tij të madh arab dhe mysliman.

“Vajzave dhe djemve të rinj që janë tallur ndonjëherë për besimin ose përkatësinë e tyre etnike, atyre prej jush që ndonjëherë u bënë të ndjenin se emrat e tyre nuk ishin të mirëpritur, dhe për prindërit tanë, për të moshuarit tanë dhe për të tjerët që janë poshtëruar për anglishtja e thyer dhe ende vazhdon: Sot është dëshmi se ju jeni po aq amerikan sa kushdo tjetër”, tha Hammoud.

Hammoud, një përfaqësues i shtetit 31-vjeçar, mundi ish-zyrtarin lokal Gary Ëoronchack, duke fituar 55 për qind të votave të martën.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: