Në Thumanë vijon puna për rindërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të shkuar. Emisioni “Shqiptarët për shqiptarët është rikthyer për të prekur nga afër realitetin që po ndodh aty.

Një punë kolosale është bërë përgjatë një viti me terrenin e vështirë ku u konsolidua trualli me shtresa të posaçme dhe u bë e mundur shtrirja e rrjeteve të infrastrukturës rrugore e nëntokësore.

Por gjithçka tanimë duket se ka marrë formë dhe prej disa javësh ka nisur ndërtimi i 170 shtëpive individuale, premtim i mbajtur i fondacionit “Firdeues”. Punimet në Thumanën e re po ecin çdo ditë me ritme të shpejta.

Themelet janë hedhur të forta, e po aq të forte po ngrihen dhe muret e çdo shtëpie që do të strehojë rreth 170 familje që kane mbetur pa çati mbi koke prej asaj fatkeqësie.

Në studio Elvis Naçi tha se Thumana është simbol edhe i bashkimit të të gjithë shqiptarëve dhe se vetëm këtu e kupton më mire punën e madhe që po bëhet dhe të gjithë e presim atë dite kur gjithçka të ketë përfunduar e dyert e rreth 170 shtëpive të hapen për të pritur banorët e rinj.

Gjithçka në Thumanë po rilind, po lulëzon e po ndryshon duke marrë me shpejtësi formën e një qyteze të re e të bukur, në çdo tullë që vihet duket bashkimi i shqiptarëve që kontribuan vitin e kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: