Imazhet satelitore tregojnë një rritje të madhe të numrit të varreve në varrezat kryesore në qytetin e sulmuar të Mariupolit.

Qyteti port ka qenë nën pushtimin rus që nga maji, dhe më parë kishte pësuar bombardime të vazhdueshme nga forcat e Moskës.

Imazhet nga Maxar tregojnë varrezat Starokrymske më 29 mars dhe më pas më 30 nëntor.

Më shumë imazhe nga i gjithë qyteti tregojnë se dhjetëra ndërtesa të larta apartamentesh të shkatërruara ose të dëmtuara rëndë gjatë rrethimit të Mariupolit tani po shkatërrohen.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Stoqe të mëdha furnizimesh ndërtimi janë parë pranë disa qendrave tregtare. Megjithatë, mijëra shtëpi, apartamente, ndërtesa dhe infrastruktura mbeten në gjendje të keqe.

Më shumë punime ndërtimore janë parë, me një kompleks të ri ushtarak rus të ndërtuar në veri-qendër të qytetit.

Një slogan i ushtrisë ruse shihet në majë të çatisë. Ndërkohë rreth teatrit Mariupol është vendosur një ekran i madh mbrojtës.

Teatri ishte vendi i një sulmi ajror rus që vrau civilët ukrainas të strehuar brenda.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb