Aktorja, Katie Wee ishte 12 vjeçe kur Viktor Kabaniaev filloi të abuzonte me të ndërsa punonte në një studio vallëzimi në Walnut Creek, Kalifornia Veriore.

Pas shumë kohësh që kishte qëndruar larg mediave për këtë histori, së fundmi Wee ka zgjedhur që historinë e saj ta bëjë publike në mënyrë që të rrisë ndërgjegjësimin dhe që viktimat që bien pre e abuzimeve, të mos kenë frikë të denoncojnë.

Kabaniaev ra në prangat e policisë, vetëm pasi Wee, tani 33 vjeç, e cili ka pasur role në seritë televizive, duke përfshirë Modern Family , e raportoi atë në polici në 2017, dhe ra dakord për t’i bërë një kamera të fshehtë për të vërtetuar fjalët e saj.

Ajo fshehu një pajisje regjistrimi në çantë dhe u takua me Kabaniaev, 59 vjeç, në një Starbucks ndërsa ishte e rrethuar nga policia sekrete, sipas San Francisco Chronicle.

  • foto galeri
  • foto galeri

“Dukesh e pabesueshme. Unë isha një idiot”, i tha ai sapo e takoi.

Instruktori, i cili ishte gjithashtu një koreograf për kompanitë amerikane të kërcimit, pranoi një “tërheqje të madhe” me ish-studenten e tij, dhe pasi zbuloi se ajo e kishte regjistruar, i ofroi para, ose i pohoi se do të vriste veten nëse ajo do ta përdorte.

Por rrëfimi u përdor për të dënuar Kabaniaev me akuzën e ngacmimit ndaj një të miture. Në qershor të vitit të kaluar ai u dënua me 20 vjet pas hekurave pasi u shfaqën më shumë viktima që denoncuan se ishin abuzuar prej tij.  Ata thanë se ai i kishte keqtrajtuar kur ishin vajza të reja, ndërsa supozohej t’i udhëzonte.

Ëee, e cila hoqi dorë nga anonimiteti i saj për të folur publikisht për sprovën, tha se donte të nënvizonte sesi “grabitqarët” në industrinë e kërcimit mund të shfrytëzojnë aksesin e tyre ndaj fëmijëve. Ajo gjithashtu dëshiron të rrisë ndërgjegjësimin për vështirësitë me të cilat përballen akuzuesit në sjelljen e abuzuesve të tyre para drejtësisë.

Në gjyqin e parë Kabaniaev pretendoi se Wee ishte përpjekur ta joshte atë, por u përball me një nga anëtarët e jurisë që kishte vënë në dyshim pretendimet e saj.

Para provës së dytë, Wee vuante nga ankthi dhe PTSD dhe iu nënshtrua një mastektomie të dyfishtë pasi zbuloi se ajo kishte një rrezik gjenetik të kancerit të gjirit. Pasi Kabaniaev pranoi fajësinë e tij, Wee u përball me të në gjykatë. Që atëherë ajo ka paditur Kabaniaev dhe Qendrën e Baletit Contra Costa, ish-punëdhënësin e saj, duke pretenduar se nuk e mbrojti atë nga abuzimi.

Stu Mollrich, një nga avokatët e Wee, ka paralajmëruar se industria e kërcimit përballet me një mori abuzimesh seksuale./The Times/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: