Presidenti Ebrahim Raisi tha se mbi 70 përqind e popullsisë së vendit tashmë kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19. Ai tha se faza e dytë e vaksinave do të përfundojë para ardhjes së sezonit të ftohtë në vend.

Presidenti e bëri vërejtjen në një fjalim të drejtpërdrejtë drejtuar kombit të hënën në mbëmje.

Raisi përgëzoi myslimanët botërorë për përvjetorin e Profetit të Shenjtë të Islamit Muhamed (a.s.) i cili shënon gjithashtu fillimin e Javës së Unitetit në Umetin Islam.

Duke vënë në dukje se vaksinimi kundër COVID-19 ishte përparësia më e rëndësishme për qeverinë e tij që kur ai mori detyrën tre muaj më parë, ai tha se administrata e tij ka punuar me forcë për këtë çështje dhe arriti të krijojë pjesërisht mbrojtje masive kundër virusit, por prapë i nxiti njerëzit të respektonin të gjitha protokollet e nevojshme shëndetësore për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes.

Lidhur me ata njerëz që vuajnë nga situata e pafavorshme ekonomike për shkak të inflacionit të lartë, Presidenti tha se “Unë e ndjek çështjen në baza ditore dhe madje edhe për orë dhe monitoroj çmimet vazhdimisht, veçanërisht ato të artikujve ushqimorë. ”

Ai tha se inflacioni që shkakton efektet e disa vendimeve të mëparshme janë ende të pranishme në jetën e përditshme të njerëzve sot, duke theksuar se vendimet e qeverisë së tij sot me siguri do të ndikojnë në jetën e njerëzve në të ardhmen.

Për çështjen e huamarrjes nga banka qendrore, kreu i qeverisë së 13 -të tha: “Ne duhet të kompensojmë deficitin buxhetor dhe huamarrja është inflacioniste”.

Për vendimet e qeverisë së tij në lidhje me negociatat bërthamore, Presidenti tha: “Ne do t’i ndjekim negociatat, por kurrë nuk do t’i lidhim jetesën e njerëzve të zakonshëm dhe tregun me bisedimet e JCPOA.

“Ne kurrë nuk do të largohemi nga tryeza e bisedimeve,” shtoi ai.

Raisi më tej deklaroi se Irani po kërkonte negociata të orientuara drejt rezultateve, duke nënvizuar se dëshiron të shohë një shenjë nga palët e tjera që tregon sinqeritetin e tyre në lidhje me heqjen e sanksioneve.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj asaj që kemi thënë dhe jemi seriozë, dhe pala tjetër duhet të jetë po aq serioze,” tha ai.

Ai tha se gjatë bisedimeve me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian disa ditë më parë në Teheran, e kishte bërë të qartë se Republika Islamike është serioze dhe dëshiron të shohë të njëjtën sasi sinqeriteti edhe në anën tjetër.

Presidenti Raisi komentoi gjithashtu anëtarësimin e sapo miratuar të Iranit në Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO) dhe tha se do të lehtësojë lidhjet e Iranit me ekonomitë e tjera rajonale.

“Sektorë të ndryshëm të ekonomisë duhet të aktivizohen për të promovuar marrëdhëniet me vendet e SCO me qëllim të dyfishimit të eksporteve,” tha ai.

“Për momentin, roli ynë në tregtinë rajonale nuk është i mirë dhe ne duhet të ndryshojmë situatën.”

“Komunikimi me vendet fqinje dhe rajonin është përparësia jonë,” tha Raisi.

Presidenti tha më tej se sot, vendet e rajonit po kërkojnë seriozisht të rrisin lidhjet e tyre me Iranin, veçanërisht në sektorët ekonomikë dhe tregtarë.

Raisi gjithashtu shtjelloi situatën në Afganistan, duke theksuar se Irani tashmë ka njoftuar se favorizon formimin e një qeverie gjithëpërfshirëse e cila do të përfaqësonte të gjitha grupet aktive në atë vend, si dhe fiset. “Një qeveri e tillë do të ketë mbështetje,” shtoi ai.

Ai vazhdoi: “Ajo që po ndodh sot pas dëbimit të amerikanëve është çështja e ISIS; Amerikanët vetë deklaruan se ISIL ishte pjesa e tyre e bërë me dorë.”

Strategjia e Iranit është të shohë stabilitet dhe unitet në Afganistan, ndërsa amerikanët duan të destabilizojnë dhe prishin unitetin atje. Qëllimi ynë është të ndërtojmë siguri në Afganistan në mënyrë që vendi të gëzojë një situatë të qëndrueshme që u mundëson njerëzve të jetojnë në paqe, siguri dhe qetësi.

Presidenti iranian i bëri thirrje qeverisë afgane të qëndrojë kundër krimeve të kryera nga grupet e ISIS -it që vrasin njerëz myslimanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb