Rajonet spanjolle Castile dhe Leon përsëri kanë pezulluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Më parë vaksina ishte vendosur në pritje në rajon dhe më vonë në të gjithë Spanjën, përkatësisht nga 12 marsi deri më 24 mars, për shkak të raporteve të rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut.

Këtë herë, qeveria rajonale tha se vendimi erdhi përpara deklaratës së përditësuar të Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) për vaksinën, e cila pritet më vonë gjatë ditës.

“Ne nuk mund të rrezikojmë të vazhdojmë të përdorim produktin duke ditur se ka pikëpyetje se për cilat persona duhet të përdoret dhe se rrezikojnë reagime anësore”, tha Veronica Casado, ministre rajonale e shëndetësisë për shtypin lokal.

Në Spanjë politika e moshës për vaksinën AstraZeneca është e kundërta e vendeve si Franca, Kanada ose Holanda, ku gjilpërat u jepen vetëm njerëzve më të vjetër se 55 ose 60 vjeç për shkak të shqetësimit për efektet anësore potencialisht të rrezikshme.

Shumica e rasteve të mpiksjes së gjakut që EMA është duke studiuar për një lidhje të mundshme me vaksinën kanë ndodhur tek gratë më të reja.

Ndërkohë, Spanja po u jep vaksinën AstraZeneca personave më të rinj se 65 vjeç, përveç nëse ata janë punëtorë thelbësorë. Arsyeja për këtë, sipas agjencisë mjekësore të Spanjës, është mungesa e të dhënave të efikasitetit për vaksinën tek të moshuarit.

Vendimi i rajoneve Castile dhe Leon erdhi vetëm një ditë pasi Marco Cavaleri, kryetari i ekipit të vlerësimit të vaksinave në EMA, deklaroi për gazetën italiane se ekziston një lidhje “e qartë” midis mpiksjes së gjakut dhe vaksinës.

Qeveritë rajonale të Spanjës do të takohen me Ministrinë spanjolle të Shëndetësisë sot më vonë pas njoftimit të EMA-s.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb