Tre gra raportohet se janë vrarë nga raketat ruse. Zyrtarët lokalë kanë thënë se një raketë ruse u përplas në një “pikë të pathyeshme” të ngritur për të ofruar strehim për civilët ukrainas, duke vrarë të paktën tre gra.

Pika që u godit gjatë natës në qytetin Kostiantynivka, në rajonin lindor të Donetskut, ndërsa ishte një nga shumë strehimore të krijuara nga autoritetet në të gjithë Ukrainën për të siguruar akses në energji elektrike, ngrohje, ujë dhe shërbime të tjera bazë.

Një nga tre gratë e vdekura kishte ardhur nga zona e Bakhmut, e cila është skena krimi e disa prej luftimeve më të ashpra të luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Shërbimet e urgjencës shtuan se dy burra u plagosën gjithashtu.
“Shpëtimtarët hoqën trupat e tre grave të vdekura nga rrënojat”, thanë zyrtarët në aplikacionin e mesazheve Telegram, ndërsa një person u nxor i gjallë nga rrënojat.

Ndërkohë, gjatë natës u vranë dhe 4 civilë. Të vdekurit përfshijnë dy persona të vrarë në granatimet e rënda ruse të rajonit Sumy në Ukrainën veriore. Forcat ajrore ukrainase pohuan se disa qytete dhe fshatra në rajonin e Sumy u sulmuan me dronë dhe raketa apo dhe armë të tjera.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: