Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar në lidhje me raketat ruse të rëna në territorin e Polonisë mbrëmjen e sotme, ku humbën jetën dy persona.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, i ka quajtur raportimet për raketat ruse që godasin Poloninë tepër shqetësuese.

Ai u tha gazetarëve se SHBA po punon për të kuptuar më shumë rreth shpërthimit dhe për të përcaktuar hapat e duhur.

Patel shtoi se SHBA po diskuton me qeverinë polake dhe partnerë të tjerë rreth raporteve.

Ndërkohë Shtëpia e Bardhë tha se nuk mund të konfirmonte raportet për raketa të humbura ruse, duke njoftuar se po punon me Poloninë për të mbledhur më shumë informacion mbi raportet e fundit.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: