Kryeministri Edi Rama, nën shoqërinë e ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ish-ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, ka inspektuar punimet në rrugën Dukaj-Sinaj.

Kryeministri sqaroi, se deri më tani, kjo rrugë ka përfunduar në masën 75% ndërsa në muajin shtator, e gjithë vepra do të jetë e përfunduar.

Me përfundimin e këtij investimi, Tepelena, sipas kryeministrit do të jetë një atraksion i përshkueshëm nga turistët vendas e të huaj.

E shtimi i tyre sipas tij do të shoqërohet dhe me një rritje ekonomike për bizneset e zonës.

“Ata që na ndjekin bien pre e idesë që rrugët janë të ngushta, duhet të jenë më të gjera. Rrugët turistike kanë parametrat e tyre në të gjithë Evropën dhe kudo.

Ajo që ka rëndësi të gjithë këto akse janë duke u mbyllur dhe e kthejnë Tepelenën nga një qafë fallco në një pikë turistike për turistët, qoftë dhe nga ata që vijnë nga Gjirokastra, qoftë ata që vijnë nga Tirana apo nga Saranda.

Bëhet e gjitha një paketë turistike. Pa llogaritur dhe ekonominë e turizmit dhe agroturzimit dhe prodhimit blegtoral. Nga një zonë prodhuese e ushqimeve të shijshme, po kthehet në një pikë turistike për turizmin poshtë, që nga Vlora, Himara dhe më gjerë”, tha Rama.


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb