Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme duke publikuar disa foto të jelekëve tradicionalë me ar të zonës së Beratit që ruhen në Muzeun Etnografik të atij qytet.

Rama tha se këto jelekë xhevahire të ilakçinjve u shpëtuan nga konservimi dhe zhdukja pasi janë vlerat e vërteta të trashëgimisë sonë kulturore.

STATUSI NGA EDI RAMA

MIRËMËNGJES😊

dhe me këto xhevahire të ilakçinjve duarartë nga Muzeu Etnografik i Beratit, ku u shpëtuan nga zhdukja dhe konservuan më së miri, disa nga vlerat e vërteta të trashëgimisë sonë kulturore, ju uroj ditë të mbarë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb