Drejtuesi politik i LSI-së në qarkun e Beratit, Ardit Çela ka reaguar në lidhje me vizitën që pati sot kryeministri Edi Rama në këtë qytet.

Çela ka publikuar në profilin e tij në ‘Facebook’ foto nga sheshi qendror në pedonalen e Beratit, i cili edhe pse u rikonstukua pak kohë më parë, është vendosur sërish të prishet. Sipas Çelës, miliarda lekë të harxhuara po hidhen në kosh të plehrave, ndërsa thekson se do të kthehet në parkim.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

REAGIMI I ÇELËS
E mbani mend inaugurimin përpara pak kohësh të sheshit qëndror në pedonalen e Beratit.
Miliarda lekë të harxhuara.
Rilindja vendos t’i hedhë në koshin e plehërave dhe me miliarda lekë të tjera vendos të prish pedonalen dhe të bëjë vendparkime.
Nuk po diskutojmë mbi projektet e reja, as mbi prapaskenat me vendimmarrjen dhe me projektin, sepse për to do flasim në të ardhmen. Por flasim për prioritetet e Rilindjes.
Me miliardat e shpërdoruara mund të restauroheshin dhe të rikualifikoheshin lagjet e zonës muzeale, Gorica, Kalaja dhe Mangalemi, duke i kthyer dinjitetin, duke mbështetur turizmin dhe duke ndihmuar familjet dhe biznesin beratas.
Me miliardat e shpërdoruara mund të lidheshin fshatrat me akset automobilistike, duke ndihmuar banorët e fshatrave dhe prodhimet bujqësore të dilnin në treg. Mund të bëhej rruga e Karkanjozit, e Drobonikut, Bilçës.
Me miliardat e shpërdoruara mund të ndërtoheshin ujësjellësat në fshatrat e Velabishtit, Otllakut, Sinjës e Rroshnikut.
Me miliardat e shpërdoruara mund të rregulloheshin lagjet e Beratit, ku zona informale e “30-Vjetorit” sot që flasim i ngjan Venecias.
Me miliardat e shpërdoruara mund të ndërtoheshin qendra rinore e sportive.
Por jo, Rilindja nuk e ka mendjen tek qytetari dhe tek familjet e thjeshta beratase.
Rilindja në Berat prej kohësh është e kapur nga interesa të tjera.
Më 25 Prill, referendumi popullor dhe lapsi i hollë beratas do ta ndëshkojë me votë Rilindjen dhe shpërdoruesit e saj.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: