Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Holandë, ku do të takohet me homologun Mark Rutte.

Por ndërsa Rama po viziton këtë vend, mediat holandeze kanë publikuar në intervistë gazetarin dhe shkrimtarin e njohur, Fatos Lubonja.
Ky i fundit ka dhënë një intervistë për portalin Sargasso, ku thotë se kryeministri holandez nuk duhet t’i besojë Ramës.

“Kryeministri Rutte është vizituar sot nga homologu i tij shqiptar Edi Rama. Ai padyshim që do të përpiqet ta bindë për përparimin e Shqipërisë drejt një shteti liberal-demokratik të pranueshëm për BE-në. Shkrimtari shqiptar Fatos Lubonja, i burgosur për 17 vite nën regjimin komunist të Enver Hoxhës, paralajmëron Rutten që të mos besojë te Rama. Nuk ka fare progres, thotë ai në këtë intervistë. Vendi po përkeqësohet me shpejtësi. Shqipëria është në kontrollin e mafies dhe Rama e lehtëson këtë, sipas Lubonjës”, shkruan media holandeze.

Në intervistë ai shprehet se nuk ka kurrfarë progresi në Shqipëri, ndërsa vendi po përkeqësohet me shpejtësi. Shkrimtari shqiptar, i dënuar me 17 vite burg gjatë komunizmit, thotë se Shqipëri është një shtet mafioz dhe Edi Rama e ka lehtësuar diçka të tillë.

Për të ilustruar rënien e Shqipërisë nga standardet evropiane, Lubonja, fitues i çmimit holandez ‘Prince Claus’ jep dy shembuj.
I pari është kur kryeministri foli nga Shkodra gjatë fushatës së vitit të kaluar. Duke iu përgjigjur biznesmenëve që ankohen për mungesë punëtorësh, ai i këshilloi që të marrin staf nga Bangladeshi, pasi jo vetëm që punojnë më shumë, por nuk dinë shqip dhe nuk flasin shumë.

“Ky është përdorim i njerëzve për të maksimizuar fitimin. Në një shoqëri të qytetëruar, sipas parimit kantian, një lider politik duhet t’i trajtojë njerëzit dhe mirëqenien e tyre si qëllim,” thotë Lubonja, duke shtuar se Rama është një promotor vulgar i formës më të hapur të shfrytëzimit kapitalist.

Sipas Lubonjës, Partia Socialiste që drejton Rama nuk është aspak e denjë për emrin që mban. Këtë e ilustron edhe fakti se në një rast kur Rama ftoi sipërmarrësit e huaj të investojnë në Shqipëri, u tha se duhet të vijnë sepse nuk do të shqetësohen nga sindikatat sepse ato nuk ekzistojnë në Shqipëri.

Shembulli i dytë, sipas Lubonjës, ka të bëjë me tregtinë e drogës. Në intervistë ai citon një raport për numrin e personave të arrestuar në Europë për trafik kokaine. 266 shqiptarë janë arrestuar mes viteve 2018 dhe 2020. Shqipëria kryeson listën, duke qëndruar më lart se Brazili dhe Kolumbia.

“Si është e mundur që një vend kaq i vogël të prodhojë kaq shumë krim? Sepse Shqipëria është bërë një shtet mafioz. Kjo konfirmohet edhe nga një prokuror italian që ka ndjekur Ndraghetën, që thotë se Shqipëria është bërë si Kalabria e viteve ‘60”.

Lubonja thotë se Edi Rama është një lider autokratik.

SHKRIMI I PLOTË
Kryeministri Rutte është vizituar sot nga homologu i tij shqiptar Edi Rama. Ai padyshim që do të përpiqet ta bindë për përparimin e Shqipërisë drejt një shteti liberal-demokratik të pranueshëm për BE-në. Shkrimtari shqiptar Fatos Lubonja, i burgosur për 17 vite nën regjimin komunist të Enver Hoxhës, paralajmëron Rutten që të mos besojë te Rama. Nuk ka fare progres, thotë ai në këtë intervistë . Vendi po përkeqësohet me shpejtësi. Shqipëria është në kontrollin e mafies dhe Rama e lehtëson këtë, sipas Lubonjës.
Karikaturë

Lubonja, një nga laureatet e çmimit holandez Princi Claus në 2015, ilustron rënien e vendit të tij nga standardet evropiane me dy shembuj. Për herë të parë ai i referohet një fjalimi të Ramës gjatë fushatës së fundit zgjedhore. Kryeministri foli në Skhodra me sipërmarrësit që ankoheshin për mungesën e punëtorëve. Kjo mungesë është shkaktuar pjesërisht nga fakti se gjysmë milioni shqiptarë (nga gjithsej më pak se 3 milionë banorë) kanë kërkuar strehim jashtë vendit gjatë viteve të fundit. Rama i këshilloi sipërmarrësit të marrin staf nga Bangladeshi. Sipas tij, ata janë punëtorë që nuk dinë asgjë për Shqipërinë dhe nëse u bëhet fjalë shumë, kryeministri i këshilloi t’i pushoni dhe t’i zëvendësoni me të tjerë. A mund ta toleroni një deklaratë të tillë të një kryeministri, pyet Lubonja. Ky është përdorimi i njerëzve si mjet për të maksimizuar fitimin. Në një shoqëri të qytetëruar, sipas parimit kantian, një lider politik duhet t’i trajtojë njerëzit dhe mirëqenien e tyre si qëllim.

Në sytë e tij, Rama është një promotor vulgar i formës më të hapur të shfrytëzimit kapitalist, një karikaturë e asaj që shohim në një vend mesatar perëndimor. Partia socialiste që ai drejton nuk është e denjë për emrin e saj. Kjo është treguar edhe në raste të tjera kur Rama ftoi sipërmarrësit e huaj të investojnë në vendin e tij mbi të gjitha ‘sepse këtu nuk do të shqetësoheni nga sindikatat; ato thjesht nuk ekzistojnë’.

Kokaina
Shembulli i dytë që ilustron rënien e Shqipërisë nën regjimin e Ramës, sipas Fatos Lubonjës, ka të bëjë me tregtinë e drogës. Në intervistë, ai citon nga një raport mbi krimin e drogës numrin e personave të arrestuar në Evropë për trafik kokaine. Midis 2018 dhe 2020, ky numër ishte 266 shqiptarë. Shqipëria kryeson listën e kriminelëve këtu, më lart se Brazili dhe Kolumbia. Si është e mundur që një vend kaq i vogël prodhon kaq shumë krim? Përgjigja e Fatos Lubonjës: Shqipëria është bërë shtet mafioz. Ai konfirmohet në të nga një prokuror italian që ka ndjekur penalisht ‘Ndrangheta’ dhe ka thënë se Shqipëria është bërë Kalabria e viteve ’60.

Sipas Lubonjës, pyetja më e rëndësishme në negociatat e anëtarësimit është: kush do të përfitojë nga anëtarësimi i Shqipërisë në BE? Ai pret që duke pasur parasysh gjendjen në të cilën ndodhet vendi i tij, fitimet më të mëdha do t’u shkojnë njerëzve të gabuar: mafias së plotfuqishme dhe politikanëve të korruptuar të lidhur që blejnë vota, siç thotë ai në zgjedhjet e fundit. Kjo mund t’i japë BE-së një avantazh gjeostrategjik. Por populli shqiptar është prapa.

Udhëheqës autoritarë
Sipas Lubonjës, zhvillimet politike në Shqipëri janë shembull i asaj që po ndodh gjetkë. Shikoni Putinin, shikoni Erdoganin, mikun e madh të Ramës. Nuk ka më një ekuilibër fuqie. Në periudhën para se Putini të vinte në pushtet, në Rusi kishte ende njëfarë lufte dhe konkurrence midis grupeve të ndryshme të oligarkëve. Putini e ka marrë të gjithë pushtetin për vete. E njëjta gjë vlen edhe për Erdoganin në Turqi. Rënia e demokracisë atje i ngjan asaj që ka ndodhur në Shqipëri vitet e fundit. Edi Rama ka eliminuar të gjitha grupet konkurruese. Një demokraci jeton me shanset e ndryshimit të pushtetit. Politikanët autoritarë si Rama e çaktivizojnë atë mekanizëm dhe e prezantojnë veten drejtpërdrejt para publikut si lideri i vetëm i popullit. Madje prej disa vitesh ai ka edhe televizionin e tij për të tërhequr popullatën. Shembulli është Berluskoni. Shumë propagandë, shumë spektakël.

Lubonja e sheh të dhimbshëm qëndrimin jokritik që mbajnë shumica e gazetarëve ndaj Shqipërisë. Ka informacione të mjaftueshme për gjendjen e punëve. Por Rama di ta paketojë mirë audiencën e tij. Dhe ai merr shumë mbështetje nga jashtë, një nga këshilltarët kryesorë të tij është ish-kryeministri britanik Tony Blair. Është gjithashtu e dhimbshme që në Shqipëri mungon mendimi i pavarur, kursi i tij për vendin. Në të kaluarën, shqiptarët ishin gjithmonë të varur nga kombet e tjera: Turqia, Italia, Jugosllavia e Titos, Bashkimi Sovjetik i Stalinit, Kina e Maos dhe tani Perëndimi. Rama, si paraardhësit e tij, u paraqitet fuqive të mëdha: Unë jam këtu për interesat tuaja.
Një perspektivë e zymtë për një vend që meriton më mirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb