Raportet vjetore të publikuar në këtë fillim viti të Fitch për investimet e huaja dhe Transparency International e nxjerrin Greqinë me përmirësime.

Nuk mund të qëndronte pa e komentuar këtë gjë kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i cili shprehet se ky është një përmirësim i dyfishtë për Greqinë, dhe e quan këtë një rikthim të dyfishtë pas krizën së 2009 e cila më pas u mor dhe si shembull kolapsi ekonomik për BE dhe gjithë botën.

 

“Pëmirësim i dyfishtë për Greqinë: Fitch përditësoi ekonominë greke, duke na sjellë një hap më afër shkallës së investimeve, ndërsa Transparency International regjistroi përmirësimin e vendit me shtatë vende në indeksin e perceptimit të korrupsionit. Greqia po kthehet, “- shkruan Mitsotakis.

Ndërkohë Shqipëria në raportin e Fitch konsiderohej si një vend i rrezikshëm për investimet e huaj, kurse në raportin e Transparency International Shqipëria renditej e 106- ta nga 180 vende në botë, si një ‘regjim hibrid’. Reagime të shumta pati nga opozita.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb