Pak para publikimit të raportit amerikan për koronavirusin, Kina akuzoi Uashingtonin për “politizimin” e përpjekjeve për të identifikuar origjinën koronavirusit.

Raporti amerikan synon të zgjidhë mosmarrëveshjet midis shërbimeve të inteligjencës që dalin me teori të ndryshme rreth asaj se si u shfaq koronavirusi, përfshirë atë që dikur u refuzua në një aksident laboratorik kinez.

” Sjellja e përgjegjësive në Kinë nuk mund të spastrojë Shtetet e Bashkuara ,” tha Fu Kong, drejtori i përgjithshëm i Departamentit të Armatimit të Shtetit , në një konferencë shtypi.

Raporti amerikan pritej të përfundonte të martën, por do të duhen edhe disa ditë për të përgatitur një version jo konfidencial për publicitet, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë këtë javë.

Kina ka thënë se rrjedhje nga një laborator është jashtëzakonisht e vështirë dhe ka përqeshjen një teori sipas të cilit koronavirus ikur nga qyteti laboratorike Ouchan ku para COVID-19 infeksionet ka ndodhur në fund të vitit 2019, duke çuar në shpërthimin e pandemia.

Kina kundërshtoi se virusi doli nga një laborator në Fort Detrick, Maryland, në vitin 2019.

Dje, të martën, përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në Kombet e Bashkuara i bëri thirrje kreut të Organizatës Botërore të Shëndetit të kryejë kërkime në laboratorët amerikanë.

Një ekip i përbashkët i OBSH -së dhe Kina vizitoi Institutin e Virologjisë Ëuhan, por Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësim se grupi nuk kishte qasje adekuate në Institut.

Fu tha se Kina nuk është përfshirë në një fushatë dezinformimi.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb