Protestuesit e ndaluar në Bjellorusi u janë nënshtruar torturave sistematike, deklaroi Amnesty International në një raport të ri.

Zgjedhjet presidenciale të vendit në fillim të gushtit dhe rezultati i tij i diskutueshëm çuan në protesta masive kundër udhëheqësit afatgjatë Alexander Lukashenko.

Raporti thotë se protestuesit u zhveshën, u rrahën dhe u privuan nga ushqimi, uji i pastër ose kujdesi mjekësor për ditë të tëra.

“Sistemi gjyqësor në Bjellorusi ka dështuar në të gjithë bordin kur bëhet fjalë për ndjekjen penale të atyre që janë përgjegjës”, theksoi ekspertja dhe aktivistja bjelloruse Jovanka Worner.

”Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë menjëherë për të siguruar drejtësi dhe shkeljet e shumta të të drejtave të njeriut duhet të hetohen”, theksoi ajo.

Më shumë se 30 000 protestues u arrestuan, shumë u vranë dhe qindra u plagosën gjatë demonstratave.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb