Diplomatët kinezë kanë sinjalizuar privatisht se duan të përmirësojnë marrëdhëniet me vendet perëndimore dhe të largohen nga Rusia, sipas një raporti në Financial Times.

Të dërguarit janë përpjekur të përmirësojnë marrëdhëniet veçanërisht me Evropën, pasi u dëmtuan rëndë nga mbështetja e vazhdueshme e Kinës për Rusinë.

Gazeta tha se Pekini “jo zyrtarisht” po përpiqet të bindë partnerët e tij evropianë se është gati të përdorë ndikimin e tij për të penguar Rusinë nga përdorimi i armëve bërthamore, të veprojë si një “paqebërës” i mundshëm dhe të ndihmojë në rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

Një zyrtar anonim kinez tha: “Putini është i çmendur. Vendimi për të pushtuar u mor nga një grup shumë i vogël njerëzish. Kina nuk duhet të ndjekë verbërisht Rusinë.”

Por në publik, Vladimir Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping kanë diskutuar planet për të thelluar marrëdhëniet e tyre.

Wall Street Journal raportoi gjithashtu se presidenti Xi kishte udhëzuar qeverinë e tij të vendoste lidhje më të ngushta ekonomike me Rusinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: