Më shumë se 600 persona u vranë muajin e kaluar nga dhuna në kryeqytetin e Haitit, i cili është në mesin e një krize politiko-ekonomike, sipas Kombeve të Bashkuara.

“Vetëm në muajin prill, më shumë se 600 njerëz u vranë në një valë të re të dhunës ekstreme që goditi disa rrethe në të gjithë kryeqytetin”, ka thënë zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

“Kjo vjen pas vrasjes së të paktën 846 personave në tre muajt e parë të vitit 2023, përveç 393 të plagosurve dhe 395 të rrëmbyerve gjatë asaj periudhe, një rritje prej 28 për qind e dhunës në tremujorin e kaluar”.

Kombi i Karaibeve, më i varfëri në Amerikë, është përfshirë nga një krizë politike dhe ekonomike që nga vrasja e presidentit Jovenel Moise në korrik 2021, me bandat që tani kontrollojnë pjesën më të madhe të kryeqytetit, Port-au-Prince.

Zyrtarët e OKB-së kanë kërkuar prej muajsh Këshillin e Sigurimit të dërgojë një forcë të specializuar të armatosur ndërkombëtare jo të OKB-së për të ndihmuar policinë të rivendosë rendin në këtë vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb