Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu shprehet se raporti i Parlamentit Europian për sulmet në infrastrukturën kritike, disinformimin, influencën negative në rajon nga Kina dhe Rusia, kërkojnë një vëmendje dhe angazhim të veçantë të Kuvendit në ushtrimin e përgjegjësive të tij kushtetues.

Reagimi i plotë:

Sulmet kibernetike në Shqipëri, ndërhyrjet në ekonomi, situata në rajon apo zhvillimet në Kosovë, Malin e Zi, Serbi, Bosnjë dhe Maqedonia e Veriut.

Siguria Ekonomike nuk është thjeshtë çështje e sasisë së investimeve, por dhe burimi i këtyre investimeve.

Hapi i parë në zvogëlimin e ekspozimit tonë ndaj këtyre kërcënimeve është miratimi nga parlamenti i ligjeve, ashtu si ka ndodh në BE dhe SHBA:

CFIUS law në SHBA që i jep autoritet Kongresit(Senatit) për vlerësimin dhe kontrollin e investimeve të huaja që konsiderohen rrezik për sigurinë

Rregullorja e Bashkimit Evropian 2019/452: Shqyrtimi i Investimeve të Huaja Direkte.

Një angazhim i përbashkët politik parlamentar në këtë proces me mbështetjen e SHBA dhe BE është tashmë një detyrim.

Siguria është një çështje që duhet vlerësuar nga parlamenti në shërbim të interesit kombëtar dhe rolit tonë si vend anëtar i NATOs.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb