Një hetim i policisë izraelite mbi masakrën e festivalit muzikor më 7 tetor tregon se IDF gabimisht qëlloi disa pjesëmarrës të festivalit ndërsa qëllonte kundër Hamasit, sugjeroi një raport. Pretendimi u raportua nga gazeta izraelite Haaretz, duke cituar një burim policie të paidentifikuar.

Burimi i tha Haaretz se hetimi i tyre policor tha se një helikopter luftarak i IDF-së qëlloi kundër luftëtarëve të Hamasit pasi mbërriti në vendngjarje. Ndërsa synonte autorët, helikopteri goditi edhe disa pjesëmarrës të festivalit, tha burimi.

Business Insider kontaktoi me Josh Breiner, gazetarin e Haaretz, i cili publikoi këtë histori, për koment. Pasi Haaretz publikoi raportin e saj, Policia e Izraelit lëshoi një deklaratë duke u tërhequr.

Ajo tha, për The Times of Israel, se veprimet e IDF ishin përtej kompetencave të hetimit për të cilin fliste burimi. Ai gjithashtu kërkoi që mediat të raportojnë vetëm informacione nga zyrtarë qeveritarë. 364 persona u vranë në festival , një e treta e vdekjeve nga sulmet terroriste të koordinuara të militantëve të Hamasit në Izrael më 7 tetor , sipas The Times of Israel. Vlerësimi i organeve të sigurisë izraelite është se Hamasi nuk kishte njohuri paraprake për festivalin muzikor Nova pranë Kibbutz Re’im dhe e shënjestroi atë në mënyrë spontane pasi depërtoi në kufirin e Gazës, raportoi Haaretz.

Festivali fillimisht ishte parashikuar të përfundonte të premten mbrëma, por u zgjat deri të shtunën, në orët e vona të ditës. Përafërsisht 3,500 njerëz morën pjesë në festival rreth 4.8 km larg kufirit të Gazës, sipas The New York Times. Krahas viktimave, dhjetëra pjesëmarrës të festivalit u rrëmbyen dhe u dërguan në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb