Dymbëdhjetë raste të reja të lisë së majmunëve janë zbuluar në Peru ditët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 15, tha të hënën Ministri i Shëndetësisë Jorge Lopez.

Pacientët, midis 20 dhe 39 vjeç, banojnë në pesë rrethe të Metropolitane Lima, tha Lopez në një konferencë për shtyp.

Të gjithë pacientët janë në gjendje stabile dhe janë në shtëpi nën drejtimin e personelit shëndetësor, tha ai.

Lopez shtoi se Ministria e Shëndetësisë po ndjek të gjitha kontaktet e ngushta të pacientëve.

Ministria lëshoi ​​së fundmi një alarm shëndetësor për të forcuar sistemin e mbikëqyrjes dhe hetimit epidemiologjik për sëmundjen, si dhe për të miratuar masat e nevojshme parandaluese dhe kontrolluese.

Rasti i parë i lisë së majmunit në vendin e Amerikës së Jugut u konfirmua më 26 qershor tek një i huaj me banim në Lima, i cili kishte kontakte me njerëz nga vende të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb