Me pak më shumë se 900 infeksione në ditë, Austria ka arritur nivelin më të lartë ditor që nga mesi i majit, sipas të dhënave të publikuara sot nga Komiteti i Menaxhimit të Krizave dhe Fatkeqësive.

Numri i rasteve të fundit është shumë mbi mesataren shtatëditore prej rreth 600 rastesh të reja. Disa zona të vendit panë një numër veçanërisht të lartë të rasteve të reja.

Masat e reja të rrepta hynë në fuqi në Linz, pasi incidenca shtatëditore atje u ngjit në 332, shumë herë më e lartë se mesatarja kombëtare, e cila ishte 43 të hënën.

Në Linz, pjesë e Tirolit Lindor, maskat FFP2 tani duhet të vihen përsëri kur blini. Maskat gjithashtu janë bërë të detyrueshme për të gjitha ngjarjet, të cilat tani janë të kufizuara deri në 100 persona.

Në komunat Innervillgraten dhe Oberlienz, një test negativ tani është i detyrueshëm për banorët e pavaksinuar që duan të largohen nga zona.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: