Drejtori i Zyrës për Kosovën dhe Metohinë, Petar Petković thotë se Albin Kurti po shkatërron dialogun me Serbinë.

Së fundmi, Kurti deklaroi se reciprociteti është ende një alternativë, por për Petkoviç politikat që ndjek lideri i Kosovës e çojnë rajonin dekada mbrapa.

Sipas tij, edhe pse Kosova me Serbinë kanë arritur disa marrëveshje, është Kurti që po përpiqet ti shkatërrojë nëpërmjet politikave të tij të vetme nëpërmjet shantazhit, kërcënimeve dhe urretjes.

 

“Çështja e të ashtuquajturit reciprocitet është në të vërtetë një eufemizëm për ngritjen e barrierave të reja ekonomike ndaj të cilave serbët në Kosovë dhe Metohi dhe Beograd u ekspozuan gjatë taksave 100 për qind anti-civilizim. Prandaj, në vend që të njoftojë lëvizje të njëanshme që dëmtojnë drejtpërdrejt dialogun, Kurti tani janë arritur marrëveshje, veçanërisht formimi i Bashkimit të Komunave Serbe.

Më se e qartë se nuk ka dëgjim në Prishtinë për ndonjë ide novatore politike nëse ka të bëjë me Beogradin dhe se e vetmja politikë që ndjek Prishtina është urrejtja, kërcënimet dhe shantazhet e zhveshura.’’- tha Petkoviç.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb