“15 000 banorë të Mariupolit janë rrëmbyer dhe janë dërguar me forcë në Rusi”, kështu kanë bërë me dije autoritetet ukrainase.

Këshilli bashkiak i qytetit tashmë i rrethuar nga forcat ruse, tha se autobusë me qindra njerëz janë larguar me forcë, ndërsa Moska i cilësoi si refugjatë nga Mariupol.

“Banorët e Bregut të Majtë po largohen masivisht në Rusi. Në total janë rreth 15 mijë banorë të Mariupol kanë rënë pre e shpërnguljeve të paligjshme”, ka thënë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: