10 alpinistë nga Nepali kanë shkruar historinë duke arritur të ngjitin majën e malit të dytë më të lartë në botë, i quajtur K2.

Dhjetëra alpinistë morën guximin të shkruanin historinë këtë vit, teksa një prej tyre, spanjoll humbi jetën.

Mali K2 është vetëm 200 metër më i shkurtër se Everesti, mali më i lartë në botë dhe quhet ndryshe edhe si ‘’mali i egër’’.

Pavarësisht se është një nga 14 malet që i kalon 800 mijë metrat, është më i kërkuari gjatë sezonit të dimrit. Përveç aventurës, ky mal merr me vete edhe shumë jetë njerëzish, në 2008 11 alpinistë vdiqën nga një ortek.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb