Shtetet e Bashkuara po përballen me një numër të pazakontë të njerëzve që përpiqen të kalojnë ilegalisht kufirin SHBA-Meksikë.

Sipas Sekretarit të Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas situata është ndërlikuar pasi numri i emigrantëve është shumë i madh.

“Situata në kufi është një nga sfidat më të vështira me të cilat përballemi. Isshtë e ndërlikuar, ndryshon dhe përfshin njerëz të prekshëm në një kohë të një pandemie globale. Ne po hasim një numër rekord emigrantësh midis porteve të hyrjes në kufirin tonë jugor,” tha Mayorkas.

Border1

Që nga marrja e detyrës në janar, administrata e Biden është përpjekur të merret me një rritje të arrestimeve kufitare, të cilat kanë arritur nivelet më të larta të 20 viteve në muajt e fundit.

Agjentët kufitarë amerikanë bënë afro 200,000 arrestime për hyrje pa dokumente në kufirin jugor në korrik, totali më i lartë mujor që nga marsi 2000. Arrestimet kufitare zakonisht zvogëlohen në muajt më të nxehtë të verës, por raporti i korrikut përfaqëson një rritje prej 13 përqind gjatë qershorit, tha Mayorkas.

Mayorkas njoftoi se administrata po zgjeron një sistem regjistrimi online të azilit që azilkërkuesit mund të përdorin për të aplikuar në distancë.

Border2
 Sistemi online i lejon njerëzit të regjistrohen për të aplikuar për azil nga telefonat ose kompjuterët, një opsion që mund të zvogëlojë numrin e azilkërkuesve që ecin nëpër Meksikë deri në kufirin amerikan, por ende nuk është testuar gjerësisht.

“Ka disa arsye për rritjen e takimeve me emigrantët në kufirin jugor. Përkeqësimi i kushteve, natyrisht, në vendet e origjinës, përfshirë varfërinë, rritjen e dhunës dhe korrupsionit, “tha Mayorkas.

Presidenti Joe Biden, një demokrat që mori detyrën rreth shtatë muaj më parë, ka premtuar të ndryshojë shumë nga politikat kufizuese të imigracionit të vendosura nga paraardhësi i tij republikan, ish -presidenti Donald Trump.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb