Vazhdon të jetë kritike situata nga zjarret në Greqi.  Disa vatra të reja kanë shpërthyer ditën e sotme ku aotoritetet po luftojnë me kohën për të parandaluar përhapjen e tij përpara perëndimit të diellit.

Situata mbetet e rëndë në Varybobi dhe Adama ku banorët janë larguar nga zona pasi zjarri mbërriti në qytete.

Zjarri është i madh dhe madje ka shpërthyer në zona të paarritshme.

Për shkak të pikës, Rruga Kombëtare hapet dhe mbyllet vazhdimisht për arsye parandaluese në të dy rrjedhat.

Në të njëjtën kohë, policia ka filluar procedurat e evakuimit të fabrikave në zonën industriale të zonës.

Pak më parë, u dha një urdhër për evakuimin parandalues ​​të vendbanimit Adames, i cili konsiderohet gjithashtu fronti kryesor i zjarrit.

Sipas ELAS, autostrada Athinë-Lamia u rihap, e  cila ishte mbyllur më herët në daljen Agios Stefanos për në Athinë.  Në të njëjtën kohë, u bë e ditur se kampi i fëmijëve “Fshati i lumtur” u evakuua. Rreth 80 fëmijë u transportuan me autobus në stacionin elektrik Irini dhe u morën nga prindërit e tyre, ndërsa kuajt transportohen me automjete speciale nga klubet e kuajve të vendosura në zonë.

Greqiii

Për shkak të zjarrit që është në progres, qarkullimi i automjeteve është ndalur.

Qarku i tensionit të lartë (400 kilovolt) të Acharnon-Agios Stefanos u vu jashtë funksionimit në mesditë për shkak të zjarrit që shpërtheu në Varybobi. Në fakt, sipas SKAI, ka dëshmi se dy shpërthime shumë të fuqishme janë dëgjuar nga një nënstacion.

 

(BalkanWeb)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb