Nga sot në Republikën Çeke hyn në fuqi dhe do të qëndrojë për një muaj, gjendja e jashtëzakonshme.

Këto masa kufizuese do të zbatohen për të paktën dy javë.

Kryesisht bëhet fjalë për kufizimet në aktiviteteve shkollore, ngjarje kulturore dhe sportive.

Gjatë kësaj periudhe do të anulohen të gjitha koncertet dhe shfaqjet e operës dhe veprimtari të tjera kulturore dhe argëtuese që favorizojnë përhapjen e virusit.

Qëllimi është të stabilizohet situata epidemiologjike, e cila aktualisht konsiderohet shqetësuese, dhe duke regjistruar infeksione të reja.

Vetëm të dielën, u raportuan 1 841 raste të reja.

Republika Çeke është vendi i dytë më i madh i BE pas Spanjës, në të cilën numri i rasteve rritet më shpejt.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb