Kryeministri çek Petr Fijala,  ka deklaruar se mbështet përpjekjet e Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian.

“Është e nevojshme të jepet një sinjal i qartë se Ukraina është e mirëpritur në bashkësinë evropiane të vendeve demokratike”, ka thënë ai.

Kujtojmë se edhe presidenti i Ukrainës Vlodymyr Zelenksy ka kërkuar një reagim të shpejtë nga Europa ,për anëtarësimin e vendit në BE, pas sulmeve ruse në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb