Trajneri i Polonisë, Fernando Santos ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp para ndeshjes së të hënës me Shqipërinë, e vlefshme për kualifikueset e Euro 2024.

“Ne e dinim se si luante skuadra çeke, por nëse po humbasim 2-0 që në fillim të lojës, është e vështirë të mendosh se si të reagojmë. Ne folëm se si duhet të jetë ndryshe qasja jonë ndaj kundërshtarit. Nëse i lejojmë kundërshtarët të fitojnë duele, cilësia jonë e lojës nuk do të mjaftojë. Ajo mund të bëjë diferencën kur jemi në nivelin e duhur mendërisht. Në takimin me çekët ishim më poshtë se rivali në këtë aspekt dhe ishte e vështirë të reagonim – theksoi ai.

“Nuk mund të them se kam në kokë as 90 për qind të skuadrës. Tre ditë stërvitje japin përgjigje për disa dyshime, por më pas vjen ndeshja. Duhet të modifikojmë disa gjëra për të paktën dy arsye: së pari, afrimet ndaj një kundërshtari specifik dhe së dyti, se kanë kaluar 72 orë nga takimi i fundit. Ne duhet të kemi një ekip që është i freskët mendërisht dhe fizikisht, kështu që ndryshimet në skuadër janë të natyrshme.

Mbështetja e tifozëve është shumë e rëndësishme për ne. Mendoj se prania e tyre do të na ndihmojë t’i përgjigjemi mirë dështimit të Pragës. Duhet të japim arsye në fushë që tifozët të duan të na mbështesin. Atmosfera në ndeshjet në Poloni është gjithmonë e mrekullueshme, kështu që ne duhet të tregojmë karakterin tonë, aftësinë tonë për të bërë sakrifica. Ne mund të bëjmë gjëra të mëdha dhe me këtë vetëdije ju duhet të vraponi në fushë. Ne e respektojmë Shqipërinë, por duhet të sundojmë në fushë.

Kam parë të dyja ndeshjet ndërmjet Polonisë dhe Shqipërisë të luajtura në kualifikueset për Kupën e Botës. Kishte momente më të mira dhe më të këqija. Në Shqipëri, kombëtarja polake luajti shkëlqyeshëm për sa i përket përqendrimit. Në Poloni ishte teorikisht pak më e lehtë, por rezultati mund të jetë mashtrues. Shqiptarët nuk e zhvilluan ndeshjen e parë në kualifikuesen aktuale, ndaj nuk kishim material për të analizuar, por unë kam ndjekur ndeshjet e skuadrave të drejtuara nga Sylvinho. Ne e dimë se si reagojnë skuadrat e tij ndaj situatave në fushë dhe kemi analizuar edhe goditjet e vendosura. Kjo mund të na tregojë diçka. Por ne duhet të presim të papriturën. Shqiptarët luajnë në klube të mira, pra janë lojtarë të një klasi të lartë. Përqendrimi maksimal do të jetë i nevojshëm – theksoi trajneri i kombëtares polake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: