Klientët e rregullt të restoranteve, mensave apo kafeterive franceze së shpejti do të kenë të drejtën të dinë se nga vjen mishi i shërbyer në pjatat e tyre.

Sipas Ministrisë së Bujqësisë, nga data 1 mars, institucionet që shërbejnë gatimet e pulës, derrit dhe qengjit duhet të tregojnë se ku është rritur dhe therrur bagëtia.

Për më tepër, bizneset duhet të tregojnë gjithashtu nëse mishi është i freskët ose është ruajtur në frigorifer ose i ngrirë.

Ky informacion është i detyrueshëm për mishin e viçit që nga viti 2002. Në rastin e mishit të pulës, derrit dhe qengjit, ky ishte rasti vetëm për mishin e shitur në supermarkete dhe në therrtore.

Rregullorja e re vjen si përgjigje ndaj rritjes së interesit të konsumatorëve për origjinën e ushqimit, gjithashtu synon rritjen e konsumit të mishit të prodhuar në Francë në vende si mensat e shkollave.

Aktualisht, gjysma e mishit të shërbyer në dhomat e ngrënies të shkollave franceze vjen nga jashtë, raportoi ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb