Viti 2019 me siguri do të mbahet mend si viti i imazhit të parë ndonjëherë të një vrime të zezë, por ndër fotografitë më të bukura shkencore të vitit, revista ”Nature” ka zgjedhur disa që janë simboli i ndryshimit të vazhdueshëm të klimës, si rrallimi i akullit në Groenlandë, marrë me ndihmën e një droni, asaj të një foke Weddel që fle në paqe dhe atë të peshqve nga një anemonë e zbardhur në Detin e Kuq.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ndër fotot në botën e pafundësisht të vogël, ”Nature” gjithashtu raporton imazhin e një rrethi shumëngjyrësh qelizor të bërë nga studiuesit e Institutit të Teknologjisë në Massachussets dhe Institutit të Kancerit Dana-Farber.

Fotografia e bukur e anijes ruse ”Soyuz” e mbërritur nga hapësira, nga astronautja Christina Koch së bashku me austronauten Xhesika Meir, vizita hapësinore e gjitha e gjinisë femërore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: