Tubacioni Trans Adriatik (TAP) ka kaluar malet shkëmbore të Shqipërisë, duke e vënë atë në rrugën e duhur për të filluar furnizimin me gaz të Evropës vitin e ardhshëm.

Me një shtrirje prej 878 km nga kufiri i Turqisë në të gjithë Greqinë, malet e Shqipërisë dhe përmes detit Adriatik në Itali, TAP është gur themeli i politikës së Bashkimit Evropian për sigurimin e energjisë dhe për të larguar bllokun nga ndikimi i drejtpërdrejtë i gazit rus.

Tubacioni do të transportojë deri në 10 miliard metra kub (bcm) të gazit natyror në vit nga fusha e Shah Deniz II në Azerbajxhan për në Itali, duke filluar nga viti i ardhshëm. Nga kostoja totale e TAP-it prej 4.5 miliard euro, Reuters shkruan se seksioni në të gjithë Shqipërinë ka kushtuar një të tretën për shkak të terrenit sfidues malor.

“Ne jemi krenar që kemi arritur këtë sfidë dhe kemi ndërtuar një tubacion të klasit botëror që kalon malet mbi 2.000 metra mbi nivelin e detit”, i tha  Reuters, drejtori i TAP Albania, Malfor Nuri, duke shtuar se TAP është investimi më i madh i huaj në Shqipëri. Agjencia shkruan se pjesa më e madhe e tubacionit është shtrirë tashmë në Greqi dhe Shqipëri.

Përveç terrenit, investitorët duhej të merreshin 100 herë më shumë me pronarë në Shqipëri sesa në vendet e tjera evropiane dhe se duhet të nënshkruanin dy herë marrëveshje me pronarët e tokës ndryshe nga se ka ndodhur në Greqi, thanë përfaqësuesit e TAP AG në Shqipëri, shkruan Reuters. Tubacioni kaloi 19 herë lumenj, duke përfshirë edhe lumin Seman, që e ka kaluar tetë herë.

Puna e ndërtimit të tubacionit u ndalën herë pas here për të lejuar që pëllumbat të ndërtojnë foletë e tyre, duke zbatuar rregullat mjedisore. Ndërkohë, në Itali, po punohet për të ndërtuar terminalin marrës dhe një tubacion në tokë. Gazsjellësi është ndërtuar në rreth 86.5% të projektit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb