Presidenti i Tunizisë ka shkarkuar Kryeministrin dhe pezulloi parlamentin, pas protestave masive të dhunshme në mbarë vendin të dielën.

Zemërimi për trajtimin e qeverisë të një rritjeje masive të kohëve të fundit në çështjet Covid i ka shtuar trazirave të përgjithshme rreth trazirave ekonomike dhe shoqërore të vendit.

Përkrahësit e tij shpërthyen në festë, por kundërshtarët në parlament menjëherë e akuzuan atë për organizimin e një grushti shteti. Përplasjet midis grupeve rivale vazhduan edhe te hënën.

Ata hodhën gurë me njëri-tjetrin jashtë legjislaturës, e cila është barrikaduar nga trupat, të cilët gjithashtu kanë parandaluar punëtorët të hyjnë në disa ndërtesa qeveritare.

Tunis

Revolucioni i Tunizisë në 2011 shpesh konsiderohet si suksesi i vetëm i revoltave të Pranverës Arabe në të gjithë rajonin, por nuk ka çuar në stabilitet ekonomikisht ose politikisht.

Rritja e fundit e koronavirusit ka nxitur zhgënjimin e gjatë të popullit. Ministri i Shëndetësisë u shkarkua javën e kaluar pas një vaksinimi të ndërlikuar.

Të dielën mijëra njerëz në të gjithë Tunizinë demonstruan kundër kryeministrit dhe Ennahda, partia e moderuar islamike në pushtet.

Selia e tij lokale në qytetin jug-perëndimor të Touzeur u dogj.

Diten e sotme Al Jazeera TV tha se forcat e sigurisë kishin djegur zyrat e saj në Tunis  duke i thënë stafit të largoheshin.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb