Në krahasim me vitet e kaluara, në zgjedhjet e sotme lokale të cilat po zhvillohen në Kosovë është parë një pjesëmarrje më e ulët e qytetarëve në votime, me përjashtim të komunave në veriut të vendit.

Sipas rezultateve të njoftuara nga mediat në Kosovë, deri në orën 16:00 kanë votuar 26, 89 % e qytetarëve.

Ndërsa deri në orën 15:00 u raportua se kishin votuar rreth 26,6% e qytetarëve.

Ndërkohë vitin e kaluar kishin votuar 32, 32 %, në vitin 2019 29,2% dhe në 2017 kishin votuar 27,7%  e qytetarëve.

Sakaq komunat me shumicë serbe gjithashtu kanë ushtruar të drejtën e votës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb