Zgjedhjet në Itali kanë përfunduar edhe zyrtarisht pas numërimit të votave, me Ministrinë e Brendshme që ka njoftuar shpërndarjen e vendeve në Senat dhe Dhomën e Deputetëve, me koalicionin e Qendrës së Djathtë që ka një shumicë të madhe me të majtën (235 deputetë dhe 112 senatorë).

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Brendshme, koalicioni i qendrës së majtë do të ketë 80 deputetë,Lëvizja “5 Yjet” 51 dhe Action-Italia Viva 21 deputetë.

Në Senat, 112 vende shkojnë për qendrën e djathtë dhe 39 për qendrën e majtë, ndërsa Lëvizja “5 Yjet” ka 28 vende përfaqësuesish. Ndërkohë, 9 vende i ka Action-Italia Viva dhe 1 për De Luca.

Një vend senatori e ka edhe ai i zgjedhur në Valle d’Aosta në uninominal, i cili është pjesë e koalicionit të qendrës së djathtë.

Në Trentino Alto Adige, u zgjodhën dy senatorë të SVP-së, dy nga qendra e djathtë dhe dy nga qendra e majtë. Për zonën e huaj u zgjodhën 3 senatorë në Partinë Demokratike dhe 1 në Lëvizjen Associative italiane.

Kjo përkthehet në 43.79% të votave me të cilat Qendra e Djathtë fiton zgjedhjet. Një koalicion tërheqës që me “Vëllezërit e Italisë” kryesues priet të marrë në dorë frerët e vendit për ta orientuar drejt sfidave të mëdha, ku kriza ekonomike dhe rritja e çmimeve të karburantit janë primare.

Fdi e Melonit qëndroi kapërceu shumë në 9 vjet, pasi në 2013 qëndronte në nivelin e mjerueshëm 1.9%, ndërsa të dielën kaloi 26%, duke thyer pritshmëritë.

Megjithatë, në ditën e triumfit të saj, liderja e Fdi-së zgjodhi profilin e ulët, duke u kufizuar në postimin e një shënimi që vajza e saj i shkruante asaj dhe braktisjen e konferencës për shtyp në hotel “Parco dei Principi’, ku shkojnë drejtuesit e grupit Luca Ciriani dhe Francesco Lollobrigida, së bashku me kreun e organizatës së IHD-së Giovanni Donzelli.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb