Ekuilibër total në ndeshjet e fundit gjysmëfinale të play-off në të dy Konferencat në NBA. Ekipet kanë shfrytëzuar në maksimum faktorin fushë. Në Lindje, pas dy humbjeve në Florida kundër Miamit, Philadelphia barazon 2-2 me ndeshje.

Skuadra e Philadelphias në sfidën e fundit triumfoi 116-108 në fushën e vet, në një sfidë ku shkëlqeu James Harden, autor i 31 pikëve. Të gjithë titullarët e kësaj skuadre realizuan mbi 10 pikë, duke i bërë të pavlefshme 40 pikët e Jimmy Butler për Miamin.

Në Perëndim, skuadra e Dallas Mavericks barazoi 2-2 serinë e takimeve gjysmëfinale ndaj Phoenix Suns, duke fituar 111-101 në shtëpinë e vet. Ndeshje me rivalitet në shumicën e kohës, ku diferencën e bënë Luka Doncic me 26 pikë e 11 rebound, si dhe Smith me 24 pikë. Për Phoenix u dallua Kevin Booker me 35 pikë, por që mbetën për statistikë, duke mos evituar dot humbjen.

Konferenca e Lindjes-Gjysmëfinale play off

Miami – Philadelphia, 108-116 (2-2)

Boston – Milëaukee, (1-2)

Konferenca e Perëndimit-Gjysmëfinale play off

Phoenix – Dallas, 101-111 (2-2)

Memphis – Golden State, (1-2)

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb