Shfaqja e modës së Victoria’s Secret është rikthyer, por formula që njohim të gjithë është zhdukur prej kohësh.

Për më shumë se 20 vjet, fenomeni kulturor i përvitshëm pa që supermodelet të veshin të brendshme dhe krahë engjëlli për të hyrë në një pasarelë drejt performancave si Justin Timberlake, Lady Gaga, Jay-Z dhe Kanye West. Kjo është zëvendësuar tani nga një dokumentar me metrazh të gjatë i quajtur “The Tour ’23”, i cili u shfaq premierë në Prime Video.

Dokumentari vjen pas një pauze pesëvjeçare për shfaqjen e modës, me sa duket për shkak të rënies së shikueshmërisë dhe polemikave të shumta – nga komentet e një ish-ekzekutivi për modelet trans, tek kritikat në rritje të pikëpamjes së ngushtë të markës për apelin seksual, tek një dokumentar shpërthyes që detajon lidhjet historike të kompanisë me financierin e turpëruar Jeffrey Epstein.

  • foto galeri
  • foto galeri

Pra, çfarë mund të presësh nga “The Tour”? Filmi i rikthimit nuk është një shfaqje e vetme në pasarelë, por në vend të kësaj vë në qendër të vëmendjes katër koleksione nga stilistë-artistë të pavarur me bazë në Lagos, Bogotá, Londër dhe Tokio. Çdo prezantim zhvillohet në një vilë në Barcelonë, ku prezantuesja Gigi Hadid udhëzon shikuesit midis segmenteve. Të gjitha yjet e VS si Naomi Campbell dhe Adriana Lima janë në grupe së bashku me një kast të ndryshëm modelesh duke përfshirë Adut Akech, Winnie Harlow, Quannah Chasinghorse, Paloma Elsesser, Hailey Bieber dhe Lila Moss, për të përmendur disa.

Para shfaqjeve janë filma të shkurtër që prezantojnë 20 gra krijuese – duke përfshirë stilistet dhe kineastët – të cilët së bashku përbëjnë “VS20”. Ato përfshijnë Piscis Canizales, një balerinë dhe aktiviste kolumbiane, e cila u bë virale për daljen para policisë së armatosur rëndë në një protestë në vitin 2021, dhe KOM_I, një këngëtare japoneze, dikur pjesë e grupit kult elektronik J-Pop Ëednesday Campanella.

“The Tour” synohet të jetë “shprehja përfundimtare e transformimit të markës Victoria’s Secret”, sipas një deklarate për shtyp nga kreu i drejtorit kreativ të kompanisë, Raúl Martinez. Ai ofron një pamje më të gjerë dhe globale të feminitetit, duke ndërthurur frymëzimin hyjnor nga mitologjitë Joruba dhe Igbo, dhe një tjetër, Jen-Fang Shueh e labelit të Tokios, Jenny Fax. duke eksploruar realitetet trupore të arritjes së moshës së mesme. Koleksionet nuk do të shiten nga Victoria’s Secret, megjithëse disa produkte të frymëzuara nga “The Tour” do të vihen në dispozicion online.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb