Bota e modës mirëpriti me entuziazëm bashkëpunimin e ri të Louis Vuitton me artisten e famshme japoneze Yayoi Kusama, dhjetë vjet pas suksesit të tyre të parë, kur Marc Jacobs ishte ende drejtor artistik i shtëpisë. Pothuajse me të njëjtin entuziazëm u bë zgjedhja e Christy Turlington si një nga modelet kryesore të fushatës.

Supermodelja veterane, edhe pse tashmë në dekadën e saj të gjashtë, duket po aq e bukur dhe magjepsëse sa edhe homologet e saj shumë më të reja, Bella Hadid, Karlie Kloss, Natalia Vodianova dhe Gisele Bundchen, të cilat marrin pjesë në setin fotografik. Koha ka qenë shumë e dashur me Turlington. Vetëm pak ditë më parë, më 2 janar, ajo mbushi 54 vjeç, një fakt që mjeshtri i stilistëve Valentino e mirëpriti përmes një postimi në llogarinë e tij personale: “Christy Turlington ka ecur në shumë pista për Valentino Haute Couture. Ajo është një nga muzat e shtëpisë dhe ajo arriti t’i bëjë shfaqjet e tij të paharrueshme duke i kthyer veshjet në copa mitike.”

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Delikate, fisnike dhe tejet chic, e cilësuar nga shumëkush si versioni modern i Audrey Hepburn, Christy Turlington ishte një nga supermodelet origjinale të viteve ’90, ka ecur në pasarelat e shtëpive më të mëdha dhe ka zbukuruar kopertinat e revistave më ikonike të modës. Në atë kohë, çdo bashkëpunim i ri shtonte dhjetëra mijëra dollarë në llogarinë e saj bankare dhe ajo nuk kishte nevojë për ekspozimin e mediave sociale si shumica e modeleve të reja. Ajo ka 1.3 milionë ndjekës në llogarinë e saj personale, por thotë se është e lehtësuar që nuk i është dashur të përballet me presionin e rrjeteve sociale në vitet ’90, kur ajo merrej me modelim.

“Ka shumë pritshmëri nga modelet sot me rrjetet sociale”, tha ajo në një intervistë të fundit. “Modelet e sotme janë më të interesuara të marrin pëlqime në postimet e tyre dhe të marrin fansa dhe pëlqime sesa vetë puna. Unë kam jetuar në kohë të tjera. Nuk mund ta imagjinoj veten në një proces të tillë. Për mua, rrjetet sociale janë argëtuese, por vetëm kaq”.

Turlington ende kujton punën e saj të parë me Calvin Klein dhe kujton kohët që ajo dhe Linda Evangelista, Naomi Campbell dhe Cindy Crawford shijuan çdo moment që kalonin së bashku në shfaqjet e modës dhe në prapaskenë. Ajo gjithashtu duket mjaft e befasuar në mënyrë të pakëndshme me shpejtësinë me të cilën bëhen prodhimet e sotme. “Ne një herë bëmë një punë dhe u deshën tre muaj përpunim për ta parë të botuar në një revistë,” komenton ai. “Kush do të na thoshte se disa vite më vonë do të duheshin vetëm disa orë nga prodhimi në publikim”!

Megjithëse Christie ishte tërhequr vullnetarisht nga modelingu për të rritur fëmijët e saj, ajo nuk pushoi kurrë së qeni muza e preferuar e stilistëve të famshëm. Marc Jacobs e ftoi atë si të ftuar në emisionin e tij disa vite më parë, po ashtu edhe Donatella Versace.

Evergreen Turlington me bukurinë e saj të përjetshme është ende fytyra e Eternity nga Calvin Klein, një nga aromat më komerciale dhe më të suksesshme në historinë e modës dhe bukurisë. “Ishte fantastike në atë kohë të ishe fytyra e një arome kaq popullore” , kujton ajo. Dhe imagjinoni që Calvin Klein Obsession ishte parfumi që mbaja si adoleshente. Disa bashkëpunime më duken karmike”.

Për Christy Turlington, takimi i saj me aktorin Edward Burns ishte ndoshta edhe karmik. Ata u martuan në vitin 2003 dhe 20 vite më vonë janë ende bashkë dhe të lumtur me dy fëmijët e tyre. Meqë ra fjala, vajza e saj 19-vjeçare Grace trashëgoi jo vetëm bukurinë e saj, por edhe dashurinë për modelingun.

Tani Christy Turlington bën bashkëpunime selektive, më shumë për të kujtuar dhe më pak për të fituar para. Gjithsesi ajo është një nga femrat më të pasura të modës sipas “Forbes”, me një pasuri që i kalon 40 milionë euro.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb