Revista prestigjioze “Science” rishkruan afatin kohor të pandemisë Covid . Sipas raporteve nga “New York Times”, “Science” rasti i parë i Covid  ishte një shitës i produkteve të peshkut nga tregu i kafshëve në Wuhan dhe jo një kontabilist që jetonte milje larg siç përcaktohet nga OBSH. Kjo rindez debatin mbi origjinën e pandemisë midis arratisjes nga laboratori i Wuhan-it deri te ngjitja nga kafsha te njeriu.

Shkencëtari Michael Ëorobey , një ekspert në gjurmimin e evolucionit të viruseve në Universitetin e Arizonës, vuri në dukje mospërputhje midis informacionit publik të disponueshëm dhe disa intervistave të kryera në Kinë, duke arritur më vonë në përfundimin se lidhjet midis shitësit në tregun me shumicë të ushqimeve të detit Huanan dhe Pacientët e parë të shtruar në spital sugjerojnë se virusi vjen nga tregu.

Për të pohuar tezën e tij, profesor Worobey analizoi rastet e raportuara nga dy spitale përpara se të ngrihej alarmi. Edhe këto raste ishin kryesisht të lidhura me tregun dhe ato që nuk ishin, megjithatë, u përqendruan rreth tij. “Në këtë qytet me 11 milionë banorë, gjysma e rasteve të para lidhen me një vend sa një fushë futbolli – tha Dr. Worobey . Sipas ekspertit, gruaja u sëmur më 11 dhjetor 2019 .

Studimi thotë se shumica e rasteve të hershme simptomatike ishin të lidhura me tregun, veçanërisht në zonën ku rakunët ishin mbyllur në kafaz . Profesori Worobey, i cili ishte një nga 15 ekspertët që botoi një kolonë në “Science” në mes të majit duke kërkuar që të merret parasysh seriozisht teza se virusi kishte rrjedhur nga një laborator në Wuhan , argumentoi në këtë artikull të fundit se kërkimi i tij mbi origjinën e epidemisë “siguron prova të forta të origjinës së pandemisë në tregun e kafshëve të gjalla .”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: