Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka marrë pjesë në eventin përmbyllës të projektit për ripërdorimin social të pasurive të konfiskuara nga krimi i organizuar që do i shndërojë këto të fundit në qendra sociale.

Znj. Yuri Kim thotë se ky projekt është një parandalim ëm efikas i krimit të organizuar teksa është edhe diçka e mirë pasi e kthen një ndikim negativ në pozitive.

Po ashtu ambasadorja amerikane thekson se SHBA mbështet Shqipërinë në luftën kundër krimit të organizuar teksa thekson se kjo nismë i ndihmon viktimat e krimit të organizuar.

 

NJOFTIMI NGA AMBASADA AMERIKANE

Mirmëngjesi

Znj. Hoxha, Ambasadorja Soreca, Z. Kala, Z. Pataçoni, përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile.

 

Jam i lumtur që jam pjesë e kësaj konference sot, e cila thekson ndikimin e organizatave të shoqërisë civile që punojnë në mënyrë efektive dhe me një avokim të patrembur. Kjo iniciativë që synon ripërdorimin e qëndrueshëm të pasurive të sekuestruara nga grupet e krimit të organizuar nga organizatat e shoqërisë civile është edhe inovative, në kohë dhe e nevojshme.

 

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht përpjekjet për të luftuar krimin e organizuar… Ndërsa qeveria dhe institucionet e zbatimit të ligjit janë në ballë të luftimit të krimit të organizuar, shoqëria civile dhe qytetarët mund, dhe duhet, të luajnë një rol të rëndësishëm në të njëjtën luftë në mënyrën e tyre.

 

Ripërdorimi shoqëror i pasurive të konfiskuara të krimit të organizuar siguron një parandalim më efikas të krimit të organizuar, pasi aktivizon rritjen ekonomike dhe dinamikat e zhvillimit shoqëror përmes pjesëmarrjes shoqërore. Ai merr diçka që rrjedh nga një ndikim negativ në shoqëri dhe e kthen atë në një pozitiv.

 

Ajo demonstron mundësinë për të shndërruar fitimet e paligjshme në mundësi për të ndihmuar viktimat dhe komunitetet e prekura nga krimi i organizuar, dhe ndërton besimin midis qytetarëve dhe qeverisë.

 

Nuk është e lehtë të angazhohesh në përpjekje të tilla. Ju duhet të jeni të guximshëm dhe të guximshëm për të ndërmarrë këtë përpjekje, dhe ne për këtë, ne i pranojmë dhe i përgëzojmë Partnerët Shqipëri – dhe të gjitha ato organizata të shoqërisë civile që janë të angazhuara në veprime të ngjashme që synojnë të luftojnë kundër krimit të organizuar.

 

Faleminderit për këtë mundësi për t’ju drejtuar sot.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb