Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia është rilidhur me furnizimin e tij të jashtëm me energji elektrike, ka thënë rrjeti kombëtar i Ukrainës.

Centrali, më i madhi në Evropë, u fut në gatishmëri këtë mëngjes pasi u shkëput “plotësisht” nga burimi i tij i energjisë pas një zjarri të raportuar në një objekt elektrik në qytet.

Gjeneratorët rezervë me naftë kishin hyrë më herët në uzinë në Ukrainën jugore për të siguruar që karburanti bërthamor të mbahej i ftohtë dhe të parandalonte një fatkeqësi të mundshme.

Të dyja palët fajësuan tjetrin për ndërprerjen e energjisë elektrike.
Një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia tha se Ukraina kishte shkëputur një linjë elektrike dhe Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës, tha se problemi ishte shkaktuar nga granatimet ruse.

Rusia pushtoi termocentralin në ditët e para të luftës, por ai u vu në gjeneratorë të emergjencës sot pasi Ukraina shkëputi një linjë energjie që ajo ende kontrollon.

Ndërprerja shkaktoi shqetësime në Perëndim, me shefin e mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së që paralajmëroi se situata në termocentral ishte “jashtëzakonisht e cenueshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb