Polonia ka një pikë më pak se Shqipëria në Grupin I kualifikues të Botërorit. Duke qenë se polakët janë ndeshur dy herë me Anglinë dhe Hungarinë e presin në Varshavë, janë të bindur se dueli me Shqipërinë është vendimtar.

Të tillë e klasifikon edhe sulmuesi i Bayern Munchen, Robert Lewandowski, i cili në konferencën  e fundit për shtyp iu referua ndeshjes së parë dhe foli për Shqipërinë, ku theksoi se kombëtarja polake duhet të ketë kujdes.

“Duke parë ndeshjen tonë të parë, u kemi lejuar atyre shumë territor. Duhet të fokusohemi në maksimum dhe të shohim gabimet që bëmë në ndeshjen e parë me ta.

Shqipëria ka shumë lojtarë të rëndësishëm e të njohur në Europë dhe duhet t’i respektojmë. Nëse dëshirojmë që të shkojmë në ‘play off’, duhet të fitojmë patjetër me Shqipërinë. Gjërat varen nga ne, e kemi vetë fatin në dorë dhe të mos presim rezultatet e rivalëve të tjerë”, tha ndër të tjera Lewandowski.

Polonia fillimisht do të luajë me San Marinon në Varshavë më 9 tetor dhe më 12 tetor vjen në Tiranë për t’u përballur me Shqipërinë, sfidë që do të luhet në stadiumin “Air Albania” në orën 20:45.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb