Cristiano Ronaldo erdhi në Kupën e Botës 2022 në moshën 37-vjeçare dhe me katër turne të tillë tashmë në brezin e tij, por ai ka ende shumë punë të papërfunduara në këtë nivel.

Sulmuesi portugez nuk ka shënuar kurrë gol pas fazës së grupeve në një Kupë Botërore dhe ai do të jetë i dëshpëruar për ta korrigjuar këtë pikë të dobët të martën.

Portugalia e tij do të përballet me Zvicrën në ndeshjen e dytë të ditës, dhe të dyja skuadrat tashmë do ta dinë nëse do të përballen me Spanjën apo Marokun në çerekfinale nëse fitojnë.

Do të jetë hera e katërt që Ronaldo shfaqet në një fazë të 1/8-ave të Kupës së Botës, por ai nuk e ka gjetur kurrë rrjetën në përpjekjet e tij të mëparshme. Në fakt, ai kurrë nuk ka shënuar gol në një ndeshje me eliminim direkt të Kupës së Botës.

Në Kupën e tij të parë të Botës, në vitin 2006, Portugalia eliminoi Holandën falë një goli të Maniche-t me asist nga Pauleta. Ronaldo nga ana e tij u tërhoq pas vetëm gjysmë ore për shkak dëmtimi.

Katër vjet më vonë, në Afrikën e Jugut, Ronaldo e luajti të gjithë ndeshjen, por ai nuk mundi të ndalonte një skuadër të fuqishme si ajo spanjolle të përparonte. David Villa ka shënuar për kampionët e ardhshëm.

Në vitin 2014 në Brazil, Portugalia ra në fazën e grupeve, kështu që CR7 nuk ishte në gjendje të përpiqej të thyente mallkimin e tij në fazën eliminatore.

Në Rusi 2018, Uruguaji e dërgoi përsëri portugezin në shtëpi në 1/8-at, me një fitore 2-1 dhe golat e ardhur nga Edinson Cavani, me Pepe që shënoi golin e barazimit të përkohshëm. Të martën, Ronaldo do të ketë një tjetër shans në atë që me siguri është Botërori i tij i fundit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb