TIRANE – Zbokthi është një problem që shfaqet në rastet kur lëkura e vdekur e kokës bie në formë “luspash”. Zakonisht kjo gjendje nuk përbën ndonjë problem të rëndë shëndetësor, por nuk është aspak estetike.

Përveç shampove që shërbejnë për trajtimin e zbokthit, ekzistojnë edhe një sërë mjetesh alternative që mund ta eliminojnë zbokthin. Rozmarina është një nga erëzat më të mira për trajtimin e zbokthit. Në një shampo bimore kundër zbokthit shtoni 10 pika vaj esencial rozmarine. Lajeni kokën si zakonisht me këtë shampo 2­3 herë në javë. Vaji esencial i rozmarinës është mjaft efektiv edhe në ndalimin e rënies së flokëve.

Zbokthi është një problem që shfaqet në rastet kur lëkura e vdekur e kokës bie në formë “luspash”. Zakonisht kjo gjendje nuk përbën ndonjë problem të rëndë shëndetësor, por nuk është aspak estetike. Përveç shampove që shërbejnë për trajtimin e zbokthit, ekzistojnë edhe një sërë mjetesh alternative që mund ta eliminojnë zbokthin.

Rozmarina është një nga erëzat më të mira për trajtimin e zbokthit. Në një shampo bimore kundër zbokthit shtoni 10 pika vaj esencial rozmarine. Lajeni kokën si zakonisht me këtë shampo 2¬3 herë në javë. Vaji esencial i rozmarinës është mjaft efektiv edhe në ndalimin e rënies së flokëve. (shendeti)
(er.nu/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: