Një 21-vjeçare, e cila u përdhunua dhe abuzua në mënyrë të përsëritur nga vëllai i saj adoleshent që në moshën gjashtë vjeç, thotë se “nuk i fajëson prindërit e saj” që nuk e raportuan atë në polici kur ai pranoi atë që kishte bërë 13 vjet më parë.

E reja që u ngacmua nga vëllai i saj i madh për dy vjet i tha ‘lamtumirë’ dhunuesit të saj, ndërsa ai u burgos për tre vjet.

Aoife Farrelly, 21 vjeç, nga County Meath, Irlandë, u përdhunua dhe u sulmua vazhdimisht seksualisht nga vëllai i saj Cian, tani 30 vjeç, kur ajo ishte midis gjashtë dhe tetë vjeç dhe ai ishte i moshës 15 deri në 17 vjeç.

Abuzimi u ndal vetëm kur ajo u tha prindërve të saj se çfarë kishte bërë vëllai i saj. Ata janë përballur me të, por nuk kanë lajmëruar policinë.

Duke folur jashtë Gjykatës Qendrore Penale, Dublin, pas dënimit të Cian, Aoife hoqi dorë nga e drejta e saj për anonimitet me shpresën se kjo do të inkurajonte të mbijetuarat e tjera të sulmit seksual të flisnin.

Cian Farrelly ishte 15 vjeç kur filloi të abuzonte me motrën e tij të vogël, e cila shpesh mbetej nën kujdesin e tij, transmeton Independent.ie.

Gjykata dëgjoi detaje shqetësuese se si Farrelly do të vinte dorën e tij mbi gojën e motrës së tij të vogël për të mbytur britmat e saj ndërsa ai e përdhunonte dhe i tha se abuzimi ishte ‘sekreti ynë’.

Në deklaratën e saj për ndikimin e viktimës, Aoife tha se ajo nuk fajësoi prindërit e saj, por ndjeu se ata nuk e kuptonin se sa e traumatizuar ajo kishte qenë nga abuzimi i vëllait të saj.

Gjatë pandemisë, Aoife ishte ‘i bllokuar’ në shtëpinë e familjes me të. Në tetor 2020 ajo bëri një deklaratë në polici dhe denoncoi vëllain e saj për abuzimin që i kishte bërë.

Duke folur me guxim me dhunuesin e saj në gjykatë, ajo i tha ‘lamtumirë’ burrit që ‘i kishte copëtuar gjithë botën [e saj].
Ajo ndau detaje të tmerrshme të rasteve kur vëllai i saj e abuzonte, duke përfshirë një incident kur ajo dogji gishtin në moshën shtatë vjeçare dhe Cian ia vuri në gojë.

Më vonë atë javë, Aoife kujtoi vëllain e saj duke kërkuar një përqafim përpara se ta prekte në mënyrë të papërshtatshme.
Ajo gjithashtu tregoi se si ai i bëri fotografi të pahijshme, ndërsa ajo ndihej e paaftë për të marrë frymë, sepse ai po i shtypte qafën me një forcë të tillë.

Si rezultat i abuzimit, Aoife tha se kishte vuajtur nga ankthi, ushqimi i çrregullt, OCD dhe PTSD. Ajo është vetëdëmtuar gjithashtu.

Ajo përshkroi se si marrëdhëniet e saj intime dhe marrëdhënia e saj me prindërit janë ndikuar nga abuzimi i vëllait të saj.
Pasi Farrelly u deklarua fajtor për abuzimin, ai u dënua me katër vjet e gjysmë burg, me 18 muajt e fundit të pezulluar.

Gjyqtari McDermott tha se ai nuk ishte në gjendje të dënonte dhunuesin si i rritur, me një udhëzim prej 10-15 vjetësh, sepse ai ishte i mitur kur kreu veprat penale.

Gjykatësi vuri në dukje elementin e dhunës në sulme, të cilat lanë një Aoife të re ‘të pafuqishme, të izoluar dhe të vetme’.

Edhe pse ajo kishte qenë mjaft e guximshme për të raportuar abuzimin te prindërit e saj, gjykatësi McDermott tha se Aoife kishte mbetur e paaftë për t’u besuar njerëzve të tjerë si pasojë e asaj që kishte vuajtur.

Farrelly doli në tribunë për t’i kërkuar falje motrës së tij për lëndimin që i kishte shkaktuar asaj dhe pranoi se kishte ‘shkatërruar’ familjen.

Duke folur jashtë gjykatës, Aoife tha se asnjë dënim nuk do të ishte mjaft i gjatë për të, por ajo ndjen një ndjenjë drejtësie kur e di se vëllai i saj po paguan për krimet e tij.

Ajo tha gjithashtu se shpreson se nuk do t’i duhet kurrë të shohë apo të dëgjojë më vëllanë e saj, por u zotua se nuk do ta lejojë atë t’ia heqë më zërin.

“Unë jam shumë më e kënaqur tani se sa isha,” tha ajo. “Asnjë fjali nuk do të kishte qenë mjaft e gjatë… por vetëm të dëgjoja fjalinë e titullit ishte e mjaftueshme për mua.

Ajo shtoi se është e vendosur të vazhdojë jetën e saj, duke thënë: “Unë jam Aoife Farrelly, kjo më ka ndodhur, por nuk do të më përcaktojë më. Sot është fillimi i pjesës tjetër të jetës sime dhe jam shumë mirënjohëse që më në fund mora një pjesë të vogël të drejtësisë që më duhej të vazhdoja.’

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb