Konfirmohet viktima e parë e rrëshqitjeve të dheut në ishullin e Ischias në Itali. Ajo është Eleonora Sirabella, një 31-vjeçare.

Në ishull vazhdojnë gërmimet në baltë me shpresën për të gjetur 11 personat që janë ende të zhdukur. Trembëdhjetë të plagosur, rreth 200 njerëz të evakuuar. Në orën 11 në Palazzo Chigi do të mbahet mbledhja e Këshillit të Ministrave për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Ndërkohë moti i keq vazhdon: sot alarm portokalli në Kampania, Kalabri dhe Sicili, i verdhë në Basilicata.

Ekipet e zjarrfikësve po mbërrijnë në Ischia nga Lazio, Abruzzo, Puglia dhe Molise. Ekipet e shpëtimit janë të zënë në ishull duke ndihmuar popullatën, duke kërkuar persona të zhdukur dhe duke hequr baltën nga rrugët lidhëse.

“Mes të zhdukurve ka edhe të mitur, tha kryetari i bashkisë së Lacco Ameno, Giacomo Pascale për RaiNews24. “Kërkimi për të pagjeturit nuk ndalet, është prioriteti, jemi zemërthyer. Të shpërngulurit nga 140 në mbrëmjen e djeshme janë bërë 164 mëngjesin e sotëm”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Vazhdojnë kërkimet për personat e zhdukur nga rrëshqitjet e dheut që goditën makinat dhe shtëpitë të shtunën në Casamicciola. Ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi e përsëriti këtë në një intervistë për La Stampa. “Do të ketë kohë – shtoi ai – për të kuptuar se si dhe pse ndodhi kjo tragjedi e tmerrshme. Është thelbësore të angazhohemi për t’i bërë territoret tona të sigurta dhe në këtë drejtim do të duhet të investojmë duke marrë parasysh brishtësinë dhe dobësitë e shumta”.

Eleonora Sirabella, 31 vjeç, ishte një shitëse në një dyqan në Ischia, viktima e parë e konfirmuar e rrëshqitjes së dheut Casamicciola. Ajo jetonte me partnerin e saj, ende i zhdukur, në zonën e Rarones, një nga më të goditurit nga llava e baltës që ra mbrëmjen e djeshme. Trupi i saj u gjet pranë via Celaro, nën një metër e gjysmë baltë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: