Rreth 30% e Ukrainës është e mbuluar me mina tokësore dhe eksplozivë, dhe dështimi për t’i hequr ato mund të shkaktojë një “efekt domino” në Evropë dhe Afrikë, tha një përfaqësuese e qeverisë së Zelenskyt.

Në një fjalim në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Lesia Vasylenko tha se bombat tani janë shpërndarë në zona të tokave bujqësore dhe pyjore, si dhe në qytete, qyteza dhe fshatra.

Ajo shtoi se problemi i heqjes së minave të Ukrainës është tani një çështje globale dhe nëse pajisjet nuk hiqen dhe personeli nuk trajnohet, fushat nuk do të jenë gati që fermerët të mbjellin të korrat e tyre në pranverë.

“Kjo do të çojë në një efekt domino të problemeve masive, duke u shtrirë përtej territorit të Ukrainës, shumë përtej territorit të Evropës, por në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, dhe duke u kthyer përsëri në Evropë”, tha zonja Vasylenko.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: