Ish- ministri i Bujqësisë Edmond Panariti pas situatës në Itali me koronavirusin ngre alarmin se rreziku tashmë për Shqipërinë është pas dere.

Ai thotë se Shqipëria duhet të marrë masa por ngre kritika pasi shprehet se QSUT s’ mund të dallojë koronavirusin sepse mungojnë pajisjet e zbulimit të virusit.

Me këto mungesa, Panariti thotë se personat me koronavirus në rastin e Shqipërisë nuk mund të karantinohen dhe të izolohen në rast se nuk zbulohen dhe si rrjedhojë ata si të infektuar mund të lëvizin dhe të përhapin koronavirusin.

Po ashtu Panariti thotë se në pikat kufitare nuk ka ende termoskanerë për të veçuar udhëtarët me ethe dhe temperaturë.

 

STATUSI I EDMOND PANARITIT

Rreziku te porta! A do te na mbroje mjekesia e PPP-ve?
Drejtori i Organizates Boterore te Shendetesise, tha dje qe dritarja e mundesive te kontrollit te perhapjes botërore te koronavirusit, po ngushtohet gjithnjë e me teper.

Thene ndryshe, pergatituni per nje pandemi dhe vendet te marrin masa që te ruhen vete.
Rrezikun nuk e kemi me larg, por para portes.. Sepse ne Itali numri i te infektuarve me virusin, u katerfishua dhe qeveria ka futur ne karantinë 12 komuna ne veri.

Te premten u shenua viktima e dyte aty. Aftesia ngjitese dhe perhapese e virusit eshte e frikshme.
Profesore te nderuar te QSUT në Tiranë ngrene alarmin per mungesen e pajisjes se tipizimit (zbulimit) te virusit (Real Time PCR).
Kjo sepse kontrata PPP nuk e parashikon kete..

Kjo do te thotë qe QSUT nuk mund te dalloje gripin e zakonshëm nga virusi vdekjeprurës covid – 19 dhe per rrjedhojë nuk mund te izoloje dhe karantinoje te infektuarit e mundeshem me kete koronavirus.
Kjo do te thotë qe te infektuarit mund te levizin, kontaktojnë dhe perhapin infeksionin te te tjeret.
Pa permendur ketu qe kapacitetet tona karantinuese dhe te trajtimit me frymemarrje te asistuar ne rast shperthimi te infeksionit jane teresisht te pamjaftueshme.!

Nuk flasim me per rrezik hipotetik por per rrezik real.
Akoma nuk eshte vendosur nje termoskaner ne pikat e hyrjes kufitare per te vecuar udhetaret me ethe dhe temperature..
Nuk e di se çfarë presin me?! Rreziku eshte pas dere!(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb