Lufta në Ukrainë paraqet një “rrezik real” për t’u kthyer në Luftën e Tretë Botërore, ka deklaruar kryeministri hungarez Viktor Orban së fundmi.

Orban tha se Perëndimi kërcënon të tërheqë vende të tjera në konflikt duke ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën, teksa vijoi duke bërë thirrje për bisedime paqeje mes palëve.

“Jam i bindur se kërcënimi i luftës botërore nuk është një ekzagjerim letrar,” tha ai.

“Kur liderët evropianë dhe amerikanë thonë se nëse vazhdon kështu, ne mund të përfundojmë në Luftën e Tretë Botërore, në fillim duket e pabesueshme dhe e ekzagjeruar, por aty ku punoj dhe ku shoh ngjarjet, ky është një rrezik real në këtë moment”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb