Gjashtë persona kanë vdekur pasi një aeroplan u rrëzua në juglindje të Alaskës të enjten, sipas Rojës Bregdetare të SHBA.

“Një ekuipazh i helikopterit MH-60 Jayhawk nga Stacioni Ajror i Rojës Bregdetare gjeti rrënojat në orën 2:37 pasdite dhe uli dy notarë shpëtimi të cilët nuk raportuan asnjë të mbijetuar,” tha Roja Bregdetare në një deklaratë, shkruan CNN.

Në bordin e avionit ishin pesë pasagjerë dhe një pilot, të identifikuar nga zyrtarët.

Sipas Rojës Bregdetare kishte mjegull dhe shi të lehtë në zonë në kohën e përplasjes, me erë dhe dukshmëri dy milje.

Trupat e Shtetit të Alaskës dhe Rojet Bregdetare filluan kërkimin e tyre pasi aeroplani u zhduk herët të enjten, të paralajmëruar në zonë nga një radio fener që tregon pozicionin e urgjencës i cili automatikisht siguron vendndodhjen e tij në një thirrje shqetësimi, tha për CNN oficeri i rojeve bregdetare, Kip Wadlow.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb